Chcesz adoptować ale nie wiesz co zrobić - informacje ogólne

Inna droga do rodzicielstwa

Moderatorzy: Dida, aneczka24

Chcesz adoptować ale nie wiesz co zrobić - informacje ogólne

Postautor: Masiak » 12 marca 2004, o 13:53

To prawda, że każdy Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy (OAO) ma różne wymagania i sama procedura jest troszeczkę inna. Jednak są pewne niezmienne reguły, które może warto usystematyzować... może się komuś przydadzą.

Decydując się na adopcję trzeba mieć świadomość, że to nie dzieci są dla rodziców adopcyjnych tylko rodzice są dla dzieci... Tak będą rozpatrywane wnioski. To rodzice będą dobierani do dzieci a nie odwrotnie... Trzeba się przygotować na dokładne sprawdzanie Was jako kandydatów na przyszłych rodziców. Sprawdzanie pod każdym możliwym względem... Każdy OAO sprawdzi:
- motywację do adopcji ( rozmowa z pedagogiem, będą was pytać po 1000 razy dlaczego)
- profil psychologiczny ( testy, rozmowa z psychologiem)
- stan zdrowia (czy macie jakieś poważne choroby uniemożliwiające adopcję)
- sytuacje materialną ( zaświadczenia, wizyta domowa... czy was stać na dziecko po prostu)
- sytuację mieszkaniową (wizyta w domu)
- sytuacje rodzinną (będą pytać o stosunki z rodzicami, układy rodzinne, wspomnienia z dzieciństwa, stosunek do męża/żony, wakacje...)
- więzi między małżonkami ( testy, rozmowa z psychologiem)

Będziecie również musieli przejść szkolenie dla rodziców zastępczych i adopcyjnych. Tu ośrodki mają dowolność, szkolenia są prowadzone różnie ( programy autorskie, Pride...itp.) i w różnym czasie. Niektóre OAO prowadzą szkolenie w trakcie badania kandydatów inne już po...Jedne przed zakończeniem procedury adopcyjnej ( kwalifikacja) inne dopiero po jej zakończeniu...Jakby nie było trzeba się przygotować, że takie szkolenie (prowadzone w formie warsztatów psychologicznych) to również forma badania i w grupie warsztatowej trzeba będzie się otworzyć... trzeba być na to gotowym...
Do OAO będą potrzebne także następujące dokumenty:
- odpis zupełny aktu małżeństwa - bezpłatnie jeśli powiecie, że potrzebny jest do adopcji ( trzeba sie upierac i domagać. Podstawę prawna podał Vred : przepis art. 2 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 86, poz. 960, z późn. zmianami), zwalniającego z obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej m. in. podania i zaświadczenia w sprawach przysposobienia.
- zaświadczenia o ogólnym stanie zdrowia (brak przeciwwskazań do wychowywania dziecka) - odpłatnie (teoretycznie bo ja nie płaciłam)
- zaświadczenie z Poradni Zdrowia Psychicznego (że się nie jest ich pacjentem) - odpłatnie
- zaświadczenie z Poradni Leczenia Uzależnień ( j.w.) – odpłatnie
- zaświadczenie o dochodach
- podanie / wniosek/prośba o przysposobienie dziecka...
- życiorys ( ale nie CV, raczej potrzebna są informacje o Was , waszych pragnieniach, dlaczego podjęliście decyzje o adopcji i jak do tego doszło)
- opinia z zakładu pracy ( fakultatywnie – czasem nie jest potrzebna a czasem jest zależy od sędziego)
- wspólne zdjęcie małżonków
- opinia proboszcza w przypadku katolickich OAO

Dokładna listę potrzebnych dokumentów oraz termin ich dostarczenia otrzymacie w wybranym przez Was ośrodku. Zgromadzenie tych wszystkich dokumentów, pomimo obszernej listy, nie zabiera więcej niż 2 tygodnie. A nawet tydzień jak się bardzo chce:).

Jak wcześniej wspomniałam sama procedura adopcyjna jest prowadzona różnie w różnych ośrodkach tu nie ma reguły, ze najpierw pedagog a potem psycholog a potem lekarz albo warsztaty... jedna rzecz jest niezmienna: ŻEBY JĄ ZACZĄĆ TRZEBA ZGŁOSIĆ SIĘ DO OAO (najwygodniej do najbliższego ale nie ma rejonizacji), zadzwonić i umówić się 1 spotkanie, a Panie już dokładnie powiedzą co i kiedy będzie...

Pamiętajcie też, że nie trzeba być Rockeffelerem żeby adoptować Dziecko, każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie i brane są pod uwagę wszystkie elementy. Nie ma ściśle określonych progów dochodów, czy też konieczności posiadania mieszkania, ani tez stażu małżeńskiego ( chociaż często powtarza się wymóg 5-letniego stażu to jednak nie jest to obligatoryjne)... W razie wątpliwości co do kryteriów warto się udać do OAO na rekonesans...

Strasznie to długie wyszło ale mam nadzieję, że się przyda
Serdecznie pozdrawiam,

_________________
Masiak
Masiak
 

:)

Postautor: festiva » 15 kwietnia 2004, o 23:05

dla szukających i początkujących każdy wiersz na wagę złota;) .. pamietam, szukalismy,grzebaliśmy.. znaleźliśmy.. wśród sterty wszelakich impulsów to co najcenniejsze, ludzi z którymi mozna bylo nawiazac niewidialną , wirtualna, nić... sympati? przyaźni? a może poczucia że nie jestem sam? że moje dziecko nie będzie samo, będzie miało ciocie i wujków którzy zrozumieją , bo beda mieli własne pociechy o które walczyli nie mniej uparcie niz jego rodzice.

dla tych co juz doświadczyli oczekiwania.. wspomnienie ile trzeba bylo przejsc, zeby dojrzewajac do dnia ROZSTANIA Z SAMOTNOŚCIĄ obudzić się na nowo..
znaczy sie chcialem powiedziec nie moc zasnać!:) bo mały człowieczek chyba odczuwa zmiane środowiska :)

:koniczyna:
festiva
Odwiedzam
Odwiedzam
 
Posty: 171
Rejestracja: 8 stycznia 2004, o 08:23
Lokalizacja: WARMIA


Wróć do AdopcjaKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron